ch0

O CHORWACJI

Chorwację warto zwiedzić całą, bo ma do zaoferowania całe mnóstwo atrakcji. Podobnie jest z kuchnią chorwacką – każdy region ma swoje przysmaki, dlatego podróżując po kraju, trzeba próbować, próbować…

Chorwacja to kraj leżący nad Adriatykiem z liczącą 1778 km linią brzegową zawierającą zapierające dech w piersiach plaże. Miasteczka tutaj położone posiadają bogate tradycje kulturowe, wspaniale zachowane porty, antyczne Rzymskie ruiny i pełne imprez życie nocne.


ch1 Stolica: Zagrzeb Liczba ludności: 4,5 miliona Liczba wysp: 1185 Język: Chorwacki Waluta: KUNA / akceptowane również EURO Klimat: umiarkowany, średnia temperatura w maju 23°C do 27°C, temperatura wody ok. 18 °C

ch2

PÓŁWYSEP ISTRIA

Północna Istria, to niemal odrębny kraj. Wiele spośród najpiękniejszych zabytków, takich jak amfiteatr w Puli czy bazylika Eufrazjana w Porecu, pochodzi z epoki rzymskiej lub bizantyjskiej. Włoskie wpływy widoczne są wszędzie, nadal mieszkają tu tysiące Włochów. W dużych miastach widzi się budynki w typowo weneckim stylu, a w restauracyjnych menu królują makarony i trufle. Na całym półwyspie istryjskim spotyka się winnice oraz znaki kierujące do małych sklepików,gdzie rodziny sprzedają wina z własnych piwnic. W pierwszą niedziele maja w Buje,Buzecie i Vodnjanie obchodzony jest Dzień Wina, podczas którego ponad 60 piwnic zaprasza na degustacje.


ch3

RABAĆ

Rabać to niewielkie turystyczne miasteczko, które zachowało atmosferę małej rybackiej wioski. Leży na wschodnim brzegu Istrii. Miasto jest popularnym celem wakacyjnym dzięki lazurowej wodzie, wielu zatoczkom oraz ciekawej linii brzegowej. Posiada port, piękną wędrówkową trasę oraz interesujące zabytki. Rabać jest nazywana przez Chorwatów-Perłą zatoki Kvarnerskiej.


ch4

PULA

Na samo wspomnienie miasta Pula od razu pada nam na myśl pulska Arena. Jest to najlepiej zachowany amfiteatr z czasów cesarstwa rzymskiego, zbudowany w I wieku. Toczyły się tam niegdyś walki gladiatorów. Pula oferuje wielkie możliwości wypoczynku w dobrze wyposażonych hotelach, ofertę turystyczną wzbogacają liczne tereny sportowe i rekreacyjne, „tarasy taneczne”, dyskoteki, kasyno, gospody i restauracje oraz różnorodne wycieczki. W mieście są dwie mariny i rozwija się turystyka nurkowa.


ch5

ROVINJI

Rovinji – jedeno z najpiękniejszych istryjskich miast, znajduje się na zachodniej części półwyspu. Zobaczycie tutaj historyczne zabytki z czasów iliryjskich, rzymskich i wenecjańskich. Polecamy zwiedzić kościół św. Eufemii, z którego wieży dzwonniczej rozpościera się niezapomniany widok na całe miasto. Z Rovinji wybierzcie się na wycieczkę nad błota Palud lub do jaskini Romualda w południowej części Kanału Limskiego, albo do kamieniołomu “Cave di Monfiorenzo” – swego rodzaju geologicznego “zabytku przyrody”.


ch6

JEZIORA PLITWICKIE

Park Narodowy Jeziora Plitwickie to obowiązkowa wycieczka, dla osób odwiedzających Chorwację po raz pierwszy. Główną jego atrakcją jest 16 jezior połączonych 92 wodospadami. Jeziora i wodospady otoczone są gęstymi lasami bukowymi, jodłowymi i sosnowymi. Są tu też liczne jaskinie. Turkusowa woda i zielona roślinność tworzą rajski krajobraz. Jeziora podziwiać można dzięki drewnianym kładkom, rozpiętym tuż nad powierzchnią wody. W parku kursuje także prom wycieczkowy oraz kolejka elektryczna z przeszklonymi wagonami. W Parku Narodowym Jezior Plitwickich znajduje się także najwyższy wodospad Chorwacji – Wielki Wodospad, który ma około 78 metrów.


ch7

POREĆ

Poreč, jeszcze jedno z istryjskich miasteczek o długiej, dwutysięcznej tradycji, usytuowane na zachodnim wybrzeżu Istrii, w zatoce, która w naturalny sposób chroni wyspa Św. Mikołaja. Samo miasto w dalszym ciągu pielęgnuje rzymską spuściznę, a najważniejsze ulice centrum Poreča, ulica Dekumanova i ulica Karda Maximusa, zachowane są w pierwotnym kształcie. Z bogatej spuścizny gotyckiej i barokowej najważniejsza jest Bazylika Eufrazija z V w., którą od roku 1997 chroni UNESCO.

Copyright © Party Camp Majówka 2018, All Rights Reserveed
Opublikowane informacje, materiały, zdjęcia i ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 KC
Powered by web4pro.pl - Strony WWW Trójmiasto